Girls track ties for 3rd at indoor meet

 

The Titan girls tied for third place out of seven teams competing at the MRC Indoor Track & Field Meet at Mankato State University and hosted by Le Sueur-Henderson High School on Saturday, March 23. 

TCU Coach Brian Fogal said he was able to get all the girls, grades 8-12, into events at the meet, gaining them valuable experience through early season competition. 

"I was happy with a great deal of individual performances," Fogal said. "I was excited to see many of our new track girls compete and do really well. Michaela Wood won the shot put and Claire McCrady won pole vault."

The overall point winner of the meet was Belle Plaine/Holy Family Academy with 205.5 points, followed by Mayer Lutheran with 87.5, Jordan and TCU with 79.5, Sibley East with 74, Le Sueur-Henderson with 73 and Norwood-Young America with 48.

Results of individual events are as follows:

- 4x800 Meter Relay: TCU, 3rd place with a time of 11:59.98. Belle Plaine/Holy Family came in 1st with a time of 11:00.20.

- 55 Meter High Hurdles: Megan Steffen, TCU, 8th place in 10.54. M. Eckberg, Sibley East was 1st with a time of 9.20.

- 55 Meter Dash: Brooke Balfe, TCU, 15th place, 9.22; Alex Blomgren, TCU, 16th place, 9.30. 1st place was K. Stowell, LSH, 7.57.

- 1600 Sprint Medley: TCU 5th place in 4:58; BP/HF was 1st in 4:42.

- 1600 Meter Run: Taylor Houn, TCU, 3rd place in 5:58; Esmeralda Munguia, TCU, 11th place in 6:48; Megan Traxler, TCU, 14th place in 6:55. 1st place was H. Truniger, Mayer Lutheran in 5:28.40.

- 400 Meter Dash: Katy Rabenberg, TCU, 5th place in 1:13.67; Tiffany Bratsch, TCU, 18th place in1:21.73; Marie Vik, TCU, 20th place in 1:24.46. 1st place was C. Westin, BP/HF in 1:07.95.

- 55 Meter Int. Hurdles: Megan Steffen, TCU, 5th place in 10:38; Shauna Wietzki, TCU, 13th in 11.87; Allie Busse, TCU, 16th in 12.40. Winner was M. Eckerg, Sibley East in 9.48.

- 200 Meter Dash: Lexy Malecha, TCU, 14th place in 33.06; Jessica Arcos, TCU, 16th place in 33.53; and Edith Martinez, TCU, 20th place in 35.95. 1st place was J. Gatz, BP/HF, in 28.19.

- 1000 Meter Run: Sara Fisher, TCU, 5th place in 3:51; Giselle Merlo, TCU, 10th place in 4:23. Winner was E. Siemon, BP/HF, in 3:36.

- 4x400 Meter Relay: TCU, 7th place in 5:04.80. 1st place was BP/HF in 4:29.93.

- Shot Put: Michaela Wood, TCU, 1st place at 32-03; Leah Schloesser, TCU, 18th place at 23-05; Sam Ruger, TCU, 19th place at 21-06; Abbie Krohn, TCU, 20th place at 20-03. 

- Long Jump: Allie Hertaus, TCU, 13th at 12-00; Taylor Houn, TCU, 14th at 11-11; Tianna Bratsch, TCU, 16th 10-03. Winner was K. Stowell, LSH, 15-03.50.

- Triple Jump: Allie Hertaus, TCU, 8th place at 26-08.50. Winner was P. Larson, NYA, 33-03.50.

- Pole Vault Open: Claire McCrady, TCU, 1st place at 8-06; Sydney Vargo, TCU, 3rd place at 7-06.

- High Jump Open: Edith Martinez, TCU, 2nd place at 4-10; Taylor Block, TCU, 5th place at 4-03; Lauren Klaus, TCU, 10th place at 4-00. 1st place was A. Meyer, BP/HF at 4-10.

- 4x200 Meter Relay: TCU, 6th place at 2:05.31. Winner was LSH in 1.59.99.

- 800 Meter Run: Sam Ruger, TCU, 3rd in 2:51; Grace Krautkremer, TCU, 12th in 3:12. 1st place was H. Leger, BP/HF, in 2:35.