Trojan athletes earn fall Missota honors

The Missota Conference has announced its all-conference and honorable mention teams for fall sports.

Sixteen New Prague High School athletes were named All Conference, while nine more received honorable mention.

Girls Tennis

Conference champion: Northfield

All Conference: Farmington-Emma Grosse; Holy Angels-Cathy Haycraft; Hutchinson-Ashley Ebert, Molly Maurer, Stacy Backen, Nora McGraw, Emily Seller, Erica Flinn; New Prague-Tanya Halloran, Teresa Higgins, Megan Kubes; Northfield-Christina Keesey, Sarah Carlson, Claire Carlson, Rebecca Carlson, Kendall Clements, Brittney LaFavre; Prior Lake-Kirsten Schliep; Red Wing-Jaymie Halvorson, Lindsey Gillman, Katie Gillman, Rose Alleva; Shakopee-Bridget McGuire.

New Prague Honorable mention: Sara Kelly, Allie Mahowald.

Girls Swimming and Diving

Conference champion: Red Wing

All Conference: Farmington-Megan Murphy, Lindsey Ternes, Nicole Hirsch, Kristina Magalis, Callie Doffing, Katrina Fitzgerald; Hutchinson-Audrey Kumm, Nikki Bakke, Lynn Wegner; Montgomery-Lonsdale/New Prague-Melanie Deutsch. Northfield-Maggie Perrott, Claire Perrott, Tanya Thomforde, Aleta Kolan, Prior Lake-Kim Kazika; Linay McCrady, Keeli McNeary, Erin Gundersen, Hannah Lawman; Red Wing-Kasey Sands, Mari Bodensteiner, Allie Holm, Graci Gorman, Erica Kelly, Dana Hoffman, Alicia Fasnacht; Shakopee-Megan Koenig.

MLNP Honorable Mention-Laura Busch, Brittani Bohlke.

VolleybalL

Conference co-champions:

Northfield and Shakopee

All Conference: Holy Angels-Laura Reichert; Hutchinson-Amanda Polzin; Farmington-Kallie Flor; New Prague-Sammie Hertaus, Karen Sauer, Katie Tikalsky; Northfield-Kim Smisek, Alyssa Williams, Rachel Albin, Ann Eckhoff; Prior Lake-Trina Stock Red Wing-Megan Knudsen; Shakopee-Jessica Menden, Alyssa Slechta, Maggie Geske.

New Prague Honorable Mention-Camille Kratochvil, Lindsay Rybak.

Football

Conference champion: Farmington

All Conference: Farmington-Carson Jones, Tyler Jones, Mark Masso, Brad Albano, Trey Davis, Ian Reese, Dave Galler, Otimio Masso; Holy Angels-Rob Tenneyson, Nic Bartsh; Chris Uhrich; Hutchinson-Scott Glaeser, Brooks Albrecht, Brian Renkes, Aaron Staples, Evan Kohli, Aaron Koktan, Mike May; New Prague-Tony Kubes, Darren Geyen, Brian O’Neill, Andrew Weiers, Mike Romig; Northfield-Talon Goss, Jacob Saari, Jake Jirik, Anthony Jacobs; Prior Lake-Ben Wartman, Christian Vanek, Austin Haugh, Tom Joachim, Joe Doherty; Red Wing-Kevin Nolt, Ryan Hayes; Shakopee-Calvin Simon, Greg Theis.

New Prague Honorable Mention-Ross Skluzacek, Mike Hoemke.

BOYS CROSS COUNTRY

Conference champion: Northfield

All Conference: Holy Angels-Mike Roth; Hutchinson-Bryan Kegley, Kyle Schmidt; Northfield-Sam Lane, Sam Betterly, Ben Cooper, Jacob Womeldorf, Benton Kodet; Prior Lake-Carson Smith, John Spies; Red Wing-Richie Mark, Ben Riley; Shakopee-Luke Sames, Josh Myers.

Girls Cross Country

Conference champion: Prior Lake

All Conference: Hutchinson-Britney Anderson, Tamar Billiet, New Prague:-Katelyn Meger, Amanda Wagner, Jenny Hendricks, Annie Connelly; Prior Lake-Meghan Heuer, Sarah Heuer, Paige Foster, Grace Chandler, Katie Roemer, Northfield-Julia Holm, Monica Cooper; Shakopee-Jessica Hoffman.

New Prague Honorable Mention- Natalie Rutt.

Suel Printing Company

Copyright © Suel Printing Company
All Rights Reserved
200 Main St E
New Prague, MN 56071

Phone: 952-758-4435
Fax: 952-758-4135

Latest articles

Tue, 05/22/2018 - 6:18pm
Tue, 05/22/2018 - 3:24pm
Tue, 05/22/2018 - 2:52pm
Tue, 05/22/2018 - 10:20am

Please Login for Premium Content